Máme 1 produktů v kategorii

Máme 1produktů v kategorii

Kard – exotická zelenina na polském stole

Kardinál je vytrvalá rostlina patřící do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Má růžici velkých, šedozelených, masitých listů, jejichž výška může přesáhnout 1 metr. Tato rostlina se také vyznačuje rozsáhlým kořenovým systémem. Květy kardinálů mají fialovou nebo modrou barvu a vydávají velmi zajímavé „chlebové“ aroma. Rostlina je pokryta ostrými, krátkými trny. Španělský artyčok je rostlina velmi bohatá na živiny. Poskytuje nám obrovské množství vitaminu C (je jedním z jeho nejlepších zdrojů), vitaminů skupiny B, vitaminů A, D, E a K. Vysoký obsah flavonoidů mu dává protirakovinné vlastnosti a je také schopen zpomalit procesy stárnutí těla. Minerály přítomné ve španělském artyčoku jsou: hořčík, zinek, mangan, fosfor, sodík, draslík, měď, železo a vápník.

Co potřebujete vědět, než začnete pěstovat kardamom

Kard pochází ze zemí s teplejším klimatem než Polsko, proto vyžaduje pěstování pod krytem. Optimální teplota pro pěstování této rostliny se pohybuje od 20 do 25 stupňů Celsia. V Polsku se kardamom pěstuje jako jednoletá rostlina. Ideální půda pro pěstování kardu je úrodná, teplá, propustná, s pH od mírně kyselého po neutrální a nutně s vysokým obsahem humusu. Kardinálky je vhodné vysévat do květináčů na přelomu února a března. Teprve když se sazenice zvětší, mohou být přesazeny do země. Mezi ošetřovací procedury, bez kterých se tato rostlina neobejde, patří pravidelná zálivka, přihnojování organickými hnojivy (můžeme použít kompost nebo hnůj), odstraňování plevele (je hrozbou zejména v počáteční fázi vývoje rostliny) a kypření půdy. Mezi choroby, které mohou španělské artyčoky ohrozit, patří plíseň šedá, peronospora, padlí a vadnutí alternaria. Mezi škůdce, kteří napadají kardinály, patří: různé druhy plžů, mšice, pakomáři a skleníkové molice (jak dospělci, tak jejich larvy).

Kardinální semena pro náročné zahrádkáře

Zahradníci, kterým záleží na zdravých rostlinách a bohaté úrodě, by se semeny neměli šetřit. Nejlepším řešením je nákup semen od renomovaných výrobců. Pamatujte, že sázet lze pouze nepoškozená, zdravá semena s platným datem spotřeby (semena po uplynutí doby použitelnosti nemusí vůbec vyklíčit). Rozhodně bychom se měli zdržet nákupu semen na váhu a semen, u kterých si nejsme jisti jejich původem.