Semena květáku
Semínka květáku jsou nutností pro všechny, kteří si bez této jedinečné zeleniny nedokážou představit týden. Květák je nejen chutný, ale jako mnoho jiných rostlin z čeledi zelí i velmi zdravý. Do Polska ji přivezla královna Bona a ve velkém se začala pěstovat v 17. století. Staří Řekové se o to začali zajímat mnohem dříve.
Máme 11 produktů v kategorii
Máme 11produktů v kategorii
Květák z domácí zahrady
Květák je na polských stolech velmi rozšířený. Jíme je syrové (např. jako přídavek do salátů), ale mnohem častěji je tepelně upravujeme (vařením, pečením). Stojí za to si uvědomit, že tato zelenina má kromě vynikající chuti také léčivé vlastnosti. Květák je jednoletá rostlina patřící do čeledi zelí. Pěstuje se pro tzv. růži, což je shluk zkrácených dužnatých květních výhonů. V závislosti na odrůdě květáku mohou být růže bílé, krémové, fialové nebo zelené. Co se týče živin, květák nám poskytuje velké množství vitamínů skupiny B, vitamín C a K, karotenoidy a minerální látky – síru, draslík, hořčík, jód, zinek, měď, železo, mangan a sodík.
Co potřebujete vědět, než se rozhodnete pěstovat květák?
Než si koupíme semínka květáku a zasadíme si je na domácí zahrádku, pamatujte, že nejlépe roste na slunných a teplých místech. Je dobré zvolit klidné místo, chráněné před větrem. Při pěstování této rostliny je nesmírně důležitá kvalitní půda. Je to tak důležité, protože tato zelenina má mělký kořenový systém a není schopna absorbovat vodu a živiny z hlubin země. Substrát musí obsahovat hodně humusu, musí být úrodný, s vysokým obsahem vápníku, trvale vlhký, propustný, netvorí krusty a má pH blízké neutrálnímu. Dobrou volbou pro květák je černozem, naplavená půda a spraš. Mezi nejdůležitější postupy péče o květák patří zálivka, pletí a hnojení. Semena květáku vyséváme do nádob, a když vyrostou, přesadíme je do země. Mezi škůdce, kteří mohou ohrozit pěstování květáku, patří molice zelná, mšice zelná a molice zelná. Choroby, před kterými by se tato zelenina měla chránit, jsou: kyčelnice, černá hniloba, plíseň šedá a srdcovka.
Pěstování květáku pouze ze semen na horním poli
Pro pěstování květáku se vyplatí vybírat jen ta nejkvalitnější semena. Vyrostou z nich krásné, chutné a na živiny bohaté rostliny. Semena by měla být nakupována pouze od prověřených a důvěryhodných výrobců. Rozhodně bychom se měli vyvarovat nákupu semen neznámého původu, prodávaných na váhu. Často již dávno ztratily schopnost klíčit a mohou být také nemocné nebo poškozené. Nezapomeňte použít semena co nejdříve, protože nemohou být skladována příliš dlouho (po nějaké době se jejich klíčivost může dramaticky snížit).